Tasarruf Etmeniz için Bazı Tavsiyeler

4 dk


830
7 Paylaşım, 830 Beğeni

Ne demişler güvenme varlığa düşersin darlığa! Birikim yapmak veya tasarruf etmek… Aynı şeyler bence. Birikim yapmanın yolu tasarruftan geçer.

Öncelikle Hazırlık Yapın

Tasarruf yapmak öyle hemen başlanılabilecek bir iş değildir. Kendinizi psikolojik olarak bu eyleme hazırlamanız çok önemlidir.

Tasarruf etmeyi bir işkence olarak görmeyin. Ailenizin ve kendinizin yapmış olduğu gereksiz harcamaları (bu harcamalar maddi olmak zorunda değil.) listeleyin.

Bu liste arasından hayati öneme sahip olanlar harici tasarruf etmeniz gereken yerleri belirleyin. Tavsiyem zevk işlerinden birazcık mahrum kalmanız.

Gelirinizi giderinizi kabaca hesaplayın. İsteklerinizi ve beklentilerinizi planlayın. Kendinize bir söz verin. Bu sizi motive edecektir.

İkinci El Uygulamasına Geçin

Hepimiz alışverişi severiz. Ancak bu aktivite her ne kadar hoşumuza gitse de bize zarar veren, tasarrufu önleyen bir unsurdur. İkinci el eşyalar ile tasarrufunuzu güçlendirin.

Eğlence Giderlerine Sınır Koyun

Her gün dışarıya çıkmayın mesela. Tasarrufunuzun süresi boyunca haftalık bir plan yapın. Bu plan dahilinde eğlence aktivitelerinizi yerine getirin. Dışarıda içeceğiniz bir kahveye 10 lira vermek yerine evinizde bu kahveyi yapıp parkta oturup içmek daha büyük bir zevk inanın bana.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
53
hate
confused confused
23
confused
fail fail
76
fail
fun fun
69
fun
geeky geeky
61
geeky
love love
38
love
lol lol
46
lol
omg omg
23
omg
win win
76
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı