VAROLUŞ VE BENLİK II

7 dk


813
6 Paylaşım, 813 Beğeni

İnsan her ne ortaya koyarsa koysun; ister bir söz ister bir eylem ister bir ürün… Tüm yaşanmışlığından bir şey katar. Katılan şeyin katsayısı ortaya konulan şeye göre değişir. Her kim ne söz söylüyor ne eylem eyliyor ne ürün üretiyorsa yaşanmışlığından bağımsız değildir. Benim de ortaya koyduğum yazınsal ürünün öncekiler ile sıkı sıkıya bağlı olması buradan kaynaklanıyor. Peki neden mi böyle bir giriş yaptım? Elbette ki varoluşun benliğimiz ile olan ilişkisini açmak için. 

(?)

Varoluşumuzu kendimizden başlayarak sorguluyoruz. Benliğimiz ile ilişkilendiriyoruz. Ama bir yandan da bir köşe yazısında ele alıyoruz. Çünkü varoluşumuz ve benliğimiz, toplumsal bir yana sahip. İçten dışa dönük olarak yapılan varoluşa dair sorgulamanın, dıştan içeri doğru da yapılması gerekiyor. Birey-benlik, birey-birey, birey-toplum; içten dışa dönük sorgulamanın safhaları iken toplum-birey, birey-birey, birey-benlik; ise dıştan içe dönük sorgulamanın safhaları oluyor. Tüm bu safhalardaki ilişkiler ise kişinin varoluş ve benlik perspektifini oluşturuyor. Söz gelimi; kendimizi kendimize, kendimizi başkasına, kendimizi topluma anlattığımız ve anlaşıldığımız kadar var oluyoruz. Benlik bu anlatım ve anlaşılma süreçlerinde var olmak ile döngüsel bir etkileşime sahip. Benliğini anlatamayan birey anlaşılmadığından dolayı var olamaz. Benliğini anlatabilen birey anlaşıl(a)mıyorsa varoluşu kısıtlıdır. Benliğini anlatabilen birey anlaşıldığı takdirde tam anlamıyla var olabilir. 

(!)

Tam anlamıyla var olabilmek; bireyin sorgulamasını, içten-dışa/dıştan-içe boyutlandırması ile mümkündür. Boyutlandırılmış sorgulamaya ben sürdürülebilir sorgulama adını veriyorum. Çünkü boyutlandırma işlemi farklı bakış açısından bakabiliyor olmak demektir. Farklı bakış açısı boyutlandırmayı-boyutlandırma farklı bakış açısını tetikler. Sürdürebilir sorgulama tüm bu tepkimelerin bütünsel adıdır. Sürdürebilir sorgulama; birey-benlik, birey-birey, birey-toplum ilişkilerini anlatabilen ve anlaşılabilen düzleme taşır. Varoluş ise bu düzlemsel alanda mümkündür. 

Düşünsel ürünüm olan bu yazı, varoluşum ve benliğim üzerinden kavramsallaşmış ifadelerin bir birey olarak topluma mal edilmiş somut bütünüdür. Umarım anlatabilmiş ve anlaşılabilmişimdir… 

14.08.2020 tarihinde Günlük Ticari, İktisadi ve Siyasi Haberler Gazetesi Ticari Hayat’ta yayınlanmış köşe yazısının  http://www.soylenticerik.com/ için düzenlenmiş halidir.

Varoluş ve benliğe dair bu yazı için yorum yaparak görüşlerinizi paylaşabilir, paylaşarak destek olabilirsiniz 😀

YAKINDA DAHA EĞLENCELİ YAZILAR İLE ..GELECEĞİM..

!..TAKİPTE KALINIZ..!


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
46
hate
confused confused
15
confused
fail fail
69
fail
fun fun
61
fun
geeky geeky
53
geeky
love love
30
love
lol lol
38
lol
omg omg
15
omg
win win
69
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı