VAROLUŞ VE BENLİK

7 dk


810
5 Paylaşım, 810 Beğeni

Hani bazen insan şöyle bir durup göz gezdirir ya tüm yaşanmışlığına. Öylesine şeyler düşünür ya o anda. Vücudu belki bir bankta oturuyor ya da bir durakta gelmeyen otobüsün yolunu gözlüyor. Ansızın zihne dolan anılarla meşgul. Ve ayakları karıncalaşıyor, elleri hissizleşiyor. Ta ki bir ses ile uyanana kadar.

Varoluş

İşte insanın benliğine ve var oluşuna temas ettiği anlardan biri. Günlük yapıp etmelerin, tekrara bağlamış repliklerin, normale dönmüş acı olayların akıp gittiği günlerden birinde, belirsiz bir anda belirsizleşen zaman ve mekanda belirginleşen düşünceler ve duygular…

Hepimiz yaşıyoruz sanki bu durumları değil mi? Haber bültenlerinden, gazete manşetlerinden, telefon mesajlarından; üstümüzdeki kıyafetten, cebimizdeki paradan bir o kadar bağımsız, bir o kadar bağımlı olarak yaşıyoruz. Tüm biçimselliği elin tersi ile itmek istercesine yaşıyor, itemediğimiz biçimselliğin içinde tekrardan kayboluyoruz. 

VAROLUŞ (?)

Benliğimiz, var olduğumuz sürece süreğen anlam arayışını sürdürüyor. Var oluyor oluşunu anlamlandırmak istiyor. “Neden varım?” sorusu zihnin duvarlarına çarparak yankısını koridorlar boyunca sürdürüyor. Önce kendisine bakıyor, sonra yakın çevresine. Sonra uzaklara; topluma, ülkesine, dünyasına. Bunların kendiyle olan ilişkisine kafa yoruyor. Kendi farklılığını arıyor. Her sorduğu soruda, her baktığı yerde kendini görüyor. Benliğine dair soruları, kendisine tekrarladığı cümlelere dönüşüyor.  

Varoluşumuzu çoğu zaman kendimizden başlatarak sorguluyoruz. Böylece kendi algımızın ve bilincimizin birikimi, var oluşumuzun sınırlarını belirliyor. Evet yapısal olarak bu kaçınılmaz. Fakat algımızı ve bilincimizi bireyselliğimiz ile sınırlamamak gerekiyor. Bireyin, benliğe ve varoluşa dair sorgulamalarını; birey kavramına indirgenmesi sorgulamanın etkisini soğuruyor. Böylece kişi, benlik ve var oluşa dair çarpık cevapların esiri oluyor. 

Halihazırda devam eden birey-benlik, birey-birey, birey-toplum iletişimi ve ilişkisinden yola çıkarak içimizdeki ve etrafımızdakiler ile iletişim ve ilişkiyi sağlıklı biçimde düzenlemek gerekiyor. Bu düzenlemenin de temel olarak, kişinin varoluş ve benlik perspektifini çözümlemesi lazım geliyor. 

Devamı Gelecek…

07.08.2020 tarihinde Günlük Ticari, İktisadi ve Siyasi Haberler Gazetesi Ticari Hayat’ta yayınlanmış köşe yazısının  http://www.soylenticerik.com/ için düzenlenmiş halidir.

Varoluş ve benliğe dair bu yazı için yorum yaparak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz 😀


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
7
hate
confused confused
53
confused
fail fail
30
fail
fun fun
23
fun
geeky geeky
15
geeky
love love
69
love
lol lol
76
lol
omg omg
53
omg
win win
30
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı