“ÇOĞUNLUK” Üzerine

7 dk


812
6 Paylaşım, 812 Beğeni

2010 yapımı Seren Yüce’nin ilk uzun metraj filmi olan “Çoğunluk” ara sıra izleyip çok keyif aldığım tarzlardan biri. Türk Sineması’nın kendi somut gerçekliğimizden beslenen yapımlarından. Böylesine eserleri fazlasıyla seviyorum. Samimi buluyorum. O kadar samimi buluyorum ki sanki kamera zaman zaman benim hayatımdan sekansları yansıtıyor. Gözlerimi açıp kapıyorum. Zaman ve mekan belirsiz. Silikleşen anılarıma temas eden sahneler.. Bu yüzden ara sıra izliyorum. Hemen tüketmemek hemen kenara fırlatmamak için. Bu tür filmler bence ciddi analizlere de ihtiyaç duymuyor. Yok beyaz yakalıymış yok orta sınıfmış.. Geç abi bunları. Bu kadar seçmece cümlelerle zırvalamak istiyorsan ekrana değil de etrafına bakabilirsin mesela..

(Sürpriz bozan ayrıntı yoktur.)

Filmin türü benim için mahalle filmi. Mahalle yani yaşam alanım. Her ne kadar şimdilerde şehir yaşantısı farklı bir niteliğe bürünmüş olsa da.. Film hala mahalle filmi benim için. Çoğunluk ve mahalle? Baş rolün arkadaşları ile diyalogları, aile içi yaşantısı, hayata karşı kayıtsızlığı, ilişki biçimi.. Herkesin bir şekilde bir tarafından tutabileceği yanlarla dolu. Bu film benim için ne eleştirilebilir ne övülebilir ne de analiz edilebilir. Sadece izlenebilir. Hatta mümkünse sigara içme sahnelerinde bir dal yakılarak eşlik edilebilir..

Çok teknik meselelerden anlamıyorum film işlerinde o yüzden senaryoya ve karakterle odaklanırım genelde. Burada odaklanacağım karakter tipleme arası bireylerin, gelişimlerine dair yorumlar kamera aracılığı ile hayatın kendisine dair olacağından o sulara da pek giresim yok açıkçası.. Siz bence bu filmi kafanıza estiğinde izleyin derim. Belki de içinizden bu nasıl sıkıcı film diye de geçirebilirsiniz o kadarını da bilemeyeceğim..

Sadece birkaç nokta daha söyleyeyim. Anne figürünü daha çok görmek isterdim film içinde. Belki de konuşturulmayış ile konuşturulan bu figür biraz daha göz önüne çıkarılırsa farkındalıklarımız artabilir. Tabii mesaj veren yaklaşımım ağır bastı. Yönetmen ise mesajdan ziyade yansıtmayı tercih ediyor. Yeri gelmişken söyleyeyim yönetmen hikayenin çevreden beslenmekle beraber kurgusal olduğunun altını çiziyor. Bizlere yakın bir kurgusallık diyelim..

Yönetmenin röportajı için: TIKLA

Film Kategorisi için: TIKLA


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
15
hate
confused confused
61
confused
fail fail
38
fail
fun fun
30
fun
geeky geeky
23
geeky
love love
76
love
lol lol
7
lol
omg omg
61
omg
win win
38
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı