TAU ve Yapay Zekaya Dair Birkaç Söz

7 dk


828
9 Paylaşım, 828 Beğeni

2018 yapımı Netflix filmi olan TAU iyi bir bilimkurgu seyircisi için vasat gelebilir. Ama arada bir, çok kafa yormayan türden bilimkurguya dair bir şeyler izlemeyi seven birisi için önerilebilir. Açıkçası zihnimi çok yoklamadığımda beğendiğim bu filmin; iç mekan çekimi, ilişki konumlanışları, yapay zekanın gelişimi alışılmışların ötesine pek geçmiyor. Ama akıcılığı ve sinematografi sayesinde bunlara pek takılmıyorsunuz. (Sürprizbozan ayrıntı yoktur.)

İç mekan çekimi ve psikopat bir yapay zeka geliştiricisinin tavrı, filmi, hafiften gerilim-korku türüne yaklaştırsa da bilimkurgunun artık vazgeçilmez konusu olan “yapay zeka”da sabit kalıyor. Yapay zekamızın adı TAU. Julia adlı sarışın hatunun kaçırılması ve kaçırıldığı yerde TAU ile diyaloğa girmesi ile gelişen senaryoda en çok yapay zekanın repliklerini beğendiğimi söylemeliyim.

Vakti zamanında felsefe hocamın söylediği bir söz ara ara kulağımda çınlar:

“İzlemesini bildikten sonra her film, okumasını bildikten sonra her kitap; felsefi bir eserdir!”

Bu sözü aklıma getirerek izlediğim her filmden ayrı zevk aldığımı fark ettim. İşte bundandır salt bir film eleştirisinin ötesine giden bu yazıyı çok uzatmadan birkaç kelam edeyim dedim.

?

TAU duygusal algoritması geliştirilmiş öğrenebilen bir yapay zekadır. İşte mesele tam burada başlıyor bence. Duygu ve öğrenebilmek. Yapay zekaya dair her filmin ister istemez varoluşa dair sorular sorması beni çok cezbediyor. İnsan ürettiği her şeye kendinden bir parça koyuyor. Bunu yapmaması imkansız. Peki varoluşu sorgulayan bir canlı formunun (denebilirse) neden ortak özellikleri duygusallık ve öğrenebilirlik oluyor? Belki de insanın kendine dair verdiği cevaplardan biri budur…

?

Beni şaşırtan bir diğer nokta ise yapay zekaya dair filmlerdeki boyutuyla hayatımıza girmeyen “şeye” karşın bu kadar teorik yaklaşılabiliyor olunuşu. Düşünen hisseden bir yapa zeka hayatımızda yokken onun olası ilişki ve anlam sorunsalları bizlere mümkünat dahilinde sunuluyor. Özellikle insan ve yapay zeka ilişkisinde pedagojik bir meselede görüyorum. Yaşamın özüne dair söylediğimiz birçok şeyde pedagojik öğrenme yatıyor gibime geliyor.

Filmin unutamayacağım repliklerinden biri ise -Julia ve TAO arasında geçen- neden var olduğumuza dair verilen cevap olacaktır gibime geliyor. İzlenebilecek bir film olarak öneriyorum. Bir başka yazıda görüşmek üzere..

Diğer Yazılarım İçin: TIKLA


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
46
hate
confused confused
15
confused
fail fail
69
fail
fun fun
61
fun
geeky geeky
53
geeky
love love
30
love
lol lol
38
lol
omg omg
15
omg
win win
69
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı