Geçmişten Günümüze Ülkemizde Yayınlanan Gazeteler.

11 dk


848
9 Paylaşım, 848 Beğeni

Geçmişten Günümüze Ülkemizde Yayınlanan Gazeteler:

     Gazetecilik uğruna bir ömür verilen, bilginin ve doğrunun peşinden koşan ve halkı aydınlatmayı amaçlayan bir meslektir. Ülkemize tanzimat ile giren bu meslek, günümüzde sarsılmalar yaşasa da hala popülaritesini koruyarak varlığını sürdürmektedir.

     Ülkemizde resmi olarak Takvim-i Vekayi ile başlayan gazetelerin belli başlı örneklerini buraya sıralayacağız:

1:Takvim-i Vekai.

Takvim-i Vekai

     1831 yılında sultan II. Mahmut'un emri ile Bab-ı Ali ile yapılan merkeziyetçi reformları halka aktarmak ve devletin sesini duyurmak amacı ile kurulmuştur. 1878 de durdurulan yayını 1891 de tekrar başlasa da 1892 de yeniden durduruldu. 1908 de ikinci meşrutiyet'in ilanı ile yeniden yayın hayatına başlayan gazete Cumhuriyet'in ilanından sonra yerini Resmi Gazete'ye bıraktı.


2:Ceride-i Havadis.

Ceride-i Havadis     Ülkemizde kurulan ilk yarı resmi gazetedir. 1840 yılında William Churchill tarafından çıkarılan gazete devletten teşvik yardımı aldığı için yarı resmi bir kimliğe sahiptir. 1843 yılında kısa süreli olarak yayından kalksa da tekrar yayın hayatına dönmüştür. Döneminde ölüm ilanlarını basan ilk gazete olmasının yanı sıra Kırım Savaşına muhabirlerini göndererek uluslar arası gazetecilikte önemli bir yer edinmiştir. 1212 sayı yayınlanan gazete 1864 yılında kapanmıştır.


3:Tasvir-i Efkar. 

Tasvir-i Efkar     28 Haziran 1862 tarihinde İbrahim Şinasi tarafından yayınlanmaya başlayan gazete haber ve eyitim üzerine yazılar yayınlamıştır. 1865 yılında Namık Kemal'in yönetimine giren gazete daha sonra Recaizade Mahmud Ekrem tarafından yayınlamıştır. Yayın hayatı 1920-21 arası sekteye uğrayan gazete 1925 yılında kapanmıştır. 


4:Tercuman-ı Hakikat.

Tecuman-ı Hakikat     II. Abdülhamit döneminde yayınlanmaya başlayan gazete Ahmet Mithat Efendi tarafından kurulmuştur. İnsanlarda okuma alışkanlığını arttırmayı amaçlayan gazete ansiklopedik bir dil ile yazılmıştır. Döneminde bir çok gazetecinin yetişmesini sağlayan Tercuman-ı Hakikat 11 Şubat 1921 tarihinde son sayısını çıkartarak yayım hayatına son vermiştir.


5:Sabah.

1875 yılında yayımlanmaya başlayan Sabah Gazetesi     Baş editörlüğünü Şemsettin Sami'nin yaptığı gazete 1875 senesinde yayım hayatına başlamıştır. Dönemindeki sansür uygulaması sebebiyle sık sık sorun yaşayan gazetenin tirajı 1891 senesinde 12 bin'e ulaşmıştır. Milli Mücadele'ye muhalif yazılar yayımlayan gazete 7 Kasım 1922 tarihinde kapanmıştır.


6:Akşam Gazetesi.

Akşam Gazetesi Logosu     20 Eylül 1918 tarihinde Necmettin Sadak tarafından kurulmuştur. Milli Mücadele'yi destekleyen gazete yüz yılı aşkın süredir yayın hayatına devam etmektedir.


7:Tanin Gazetesi.

Tanin Gazetesi     II. Meşrutiyet'in ilanından sonra yayımlanmaya başlamış İttihatçı gazete. İstanbul'un işgal döneminde kapatılan gazete 1922 tarihinde tekrar yayımlanmaya başlamıştır. Takrir-i Sükun Kanunu ile 16 Nisan 1925 tarihinde süresiz olarak kapatılan gazete 1943-1947 yılları arasında yeniden yayımlanmıştır. 14 Kasım 1947’de son sayınını çıkararak yayın hayatına son vermiştir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
53
hate
confused confused
23
confused
fail fail
76
fail
fun fun
69
fun
geeky geeky
61
geeky
love love
38
love
lol lol
46
lol
omg omg
23
omg
win win
76
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı