25 Nisan; Çanakkale Kara Savaşlarının Başlaması.

7 dk


845
9 Paylaşım, 845 Beğeni

-25 Nisan; Çanakkale Kara Savaşlarının Başlaması.

     18 Mart 1915 tarihinde, itilaf devletlerin denizde aldıkları büyük yenilginin ardından boğazları geçerek önce Osmanlı Devletini savaş dışı bırakıp sonra da Rus İmparatorluğuna yardım götürmek amacıyla itilaf devletleri yeni planlar oluşturmaya başladılar. Bu amaçla ingilizler Avustralya ve Yeni Zellanda'lı askerlerden oluşan Avustralya ve Yeni Zellanda Kolordusu(ANZAC) ve diğer sömürgelerinden topladığı askerler ile Akdeniz Seferi Kuvvetlerini oluşturmuşlardı. Bu kuvvete Fransızlar da sömürge askerleri ile destek vermişlerdi.

İngilizlerin Avustralya ve Yeni Zellanda da asker toplamak için yaptıkları propoganda afişi.     Amaç Gelibolu yarımadası ve Çanakkale'nin Anadolu yakasında bulunan Türk tabyaları ve müstahkem mevkilerini etkisiz hale getirip itilaf donanmasının zorluk çekmeden önce Marmara'ya sonra da İstanbul'a ilerlemesini sağlamaktı. Bu plan II. Dünya Savaşının Normandiya çıkarmasına kadar tarihin gördüğü en büyük anfibi harekattı.

Avustralyalıların karaya çıkışı     25 Nisan 1915 günü sabahın erken saatlerinde başlayan harekat ile Çanakkale Savaşı'nın kara cephesi başlamış oldu. Uzun ve çetin geçen çatışmalar sonucunda itilaf devletleri yine mağlup edilmiş ve Osmanlı Devleti için muhteşem bir zafer kazanılmıştır.

Esat Paşa Cephede teftiş sırasında

     Savaş her iki taraf için de ağır kayıplara sebep olmuştur. Tüm ölü ve yaralılar ile Osmanlı Devleti'nin toplam zaiyatı 250 bin insandır. İtilaf kuvvetlerinin taplam zaiyatı ise 252 bin insan olarak kayda geçmiştir. Bu savaş ile Osmanlı Devletinde özellikle eğitimli genç nüfusun ciddi bir bölümü yaybedilmiştir. 25 Nisan günü Çanakkale Kara Savaşlarının başlangıcı olmasıyla birlikte dünyada anzak günü olarak bilinmektedir ve her yıl 25 Nisan günü gelibolu da anzak askerlerinin mezarlığında Türk ve Avustralyalı katılımcılar ile birlikte anma töreni düzenlenmektedir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
7
hate
confused confused
53
confused
fail fail
30
fail
fun fun
23
fun
geeky geeky
15
geeky
love love
69
love
lol lol
76
lol
omg omg
53
omg
win win
30
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı