DRAKULA VE FATİH SULTAN MEHMET!

20 dk


824
8 Paylaşım, 824 Beğeni

DRAKULA VE FATİH SULTAN MEHMET!

Drakula ve Fatih Sultan Mehmet’in ne bağlantısı olabilir ki diyenlerin seslerini işitir gibiyim. O halde ayrı ayrı incelemeye başlayalım bakalım ne bağlantıları varmış.

DRAKULA VE FATİH SULTAN MEHMET!

VLAD TEPEŞ KİMDİR?

Macarlar tarafından şeytan anlamına gelen Drakula, Osmanlılar tarafından Kazıklı Voyvoda ve kendi ırkı olan Ulahlar tarafından da cellat anlamına gelen Tepeş isimleriyle tarihte karşımıza çıkan ve düşmanlarını kazığa oturtmasıyla tanınmış olan Eflak voyvodası III. Vlad Tepeş 1431 yılında Macaristan’ın Segesşvar bölgesinde doğmuştur. Babası II. Vlad Osmanlı’ya karşı yenildiğinden dolayı 11 yaşındaki oğlu Vlad ve 7 yaşındaki oğlu Radu’yu Osmanlı Devletine esir vermiştir. Dönemin padişahı Sultan II. Murat bu iki çocuk bir gün Eflak’a tayin edilir ve orayı yönetir düşüncesiyle bu çocuklara dönemin en iyi öğretmenlerini hocalarını tayin ettirmiştir. II. Murat Radu, Vlad ve şehzade Mehmet’i aynı koşullarda yetiştirmiş ve çeşitli eğitimlerden birlikte geçmişlerdir. Ata binmek kılıç kullanmak ve devlet yönetmekteki çeşitli incelikleri de beraber öğrenmiş oldular. 1448 yılında Macar kralının kışkırtmasıyla Eflak ve Boğdan Osmanlı’ya karşı ayaklanır. III. Vlad’ın babası ve büyük kardeşi II. Mircea Romen soyluları tarafından öldürülür. Osmanlı’nın desteği ile hareke geçen Vlad bir süreliğine Eflak yönetimini ele geçirmiştir. Bir süreliğine yönetimi ele geçirmiş olsa bile kısa bir süre sonra tekrardan yenilerek bu sefer Boğdan’a sürgüne gider. Erdal Beyi Jânos Hünyadi (Hünyadi Yanoş) Belgrad şehrini Osmanlıya karşı savunmaya giderken Vlad’ın komutasına Güney Erdel’i savunması için bir birlik tayin eder. Bu durumdan faydanlanmak isteyen Vlad elindeki birlik ile ve Osmanlı’nın desteği ile tekrardan Eflak’a saldırır. Eflak’ın başındaki II. Vladislav’ı öldürür ve Eflak tahtına kendisi oturur.Başlangıçta her şey yolunda gitmektedir. Bölgeyi büyük bir başarı ile yöneten Vlad Osmanlının çıkarlarını korumakta ve devletin vergi gelirlerini düzenli olarak tahsil edip merkeze yollamaktadır. Bu sayede Osmalı’da kimseye tanımadığı özerklik alanını Vlad’a sunmuştur. Her şey yolunda giderken III. Vlad Osmanlı’ya karşı vergi ödemekten cayar ve yeni bir serüvene başlamış olur.

DRAKULA VE FATİH SULTAN MEHMET!

OSMANLIYA KARŞI CEPHE

III. Vlad Tepeş 1459 yılında Macaristan Krallığı ile ittifak yaparak Osmanlı’ya karşı vergi ödemeyi reddetmiştir. 1460 – 1461 yılları arasında tuna nehrini geçerek Sırbistan ve Karadeniz kıyılarına kadar ilerledi. Bu süreçte toplam 23.884 Türk ve Bulgar vatandaşlarını öldürdü ve 20.000 Osmanlı esirini kazığa geçirdi. Gün geçtikçe kötüye giden Vlad insanları kazığa oturtur ve hemen ölmemeleri uzunca bir süre işkence çekmeleri için kazıkları sivriltir ve yağlatırdı. Hatta ve hatta kimi zaman Kazıkların arasına masa kurdurtup ziyafetler bile düzenlerdi. Bu süreçte halk arasında Vlad’ın şeytanileştiği ve düşmanlarının kanını içerek daha da güçlendiği söylentileri çıkmıştır

DRAKULA VE FATİH SULTAN MEHMET!

FATİH SULTAN MEHMET’İN TEPKİSİ

Bu kötü havadisleri işiten Sultan Mehmet elçiler göndererek aklını başına toplamasını ve vergilerini ödemeye devam etmesini emretmiştir. Ancak akli sağlığını tamamiyle yitirmiş olan Vlad gelen elçilere işkence edip sonunda da kazığa oturtmuştur.

Bu gelişmeler karşısında 1461 Trabzon seferinden dönen Osmanlı ordusu 1462 yılında Vlad Tepeş’e karşı sefere çıkar. Mahmut Paşa’nın hatıra defterinde yazanlara göre, çok uzun mesafeler boyunca Osmanlı askeri içilecek bir damla su bile bulamadı. Sıcak dayanılır gibi değildi. Türk askeri Eflak’ın başkenti Târgovişte’ye ulaştığında Sulyan Mehmet’in gördüğü manzara yaklaşık 5 km kazıklarla dizili bir alandan geçiyordu. Alan yaklaşık 3 km boyunda 1 km enindeydi ve yaklaşık 20.000 insan (erkek kadın çocuk) kazığa geçirilmiş vaziyetteydi. Bu manzara karşısında Osmanlı askeri psikolojisini bozup aklını yitirecek pozisyona gelmişti. Osmanlı 4 haziran 1462 gününde kaleyi almıştı. Vlad Sultan Mehmet’e başarısız bir sıikast girişiminden sonra kayıplara karışmıştı. Terk ettiği topraklara zarar vermeden gitmedi. Kuyuları zehirledi, ekinleri yaktı, mahkumları hastaları saldı ve halka karışmasını sağladı.

VAD TEPEŞ’İN ÖLÜMÜ

1462 yılında III. Vlad’ın ordularının yenilmesiyle Eflak yeniden Osmanlı Devleti’ne bağlanmıştı. Vlad Macaristan’a bağlı bir beylik olan Erdel’e kaçarak Macaristan kralı Matthias Corvinus’tan yardım istedi. Ancak Eflak’taki Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı yeni yönetimi tanımış olan Macaristan, yardım talebini kabul etmedi. Vlad Matthias Corvinus’un emriyle 1462 yılında tutuklandı ve Budin’e getirildi. Önce hapsedilen Vlad, daha sonra kral ve ailesiyle iyi ilişkiler kurdu. 1474 yılında sürgün dönemi sona erdi. Bu tarihten itibaren Eflak’ı yeniden ele geçirme planları yaptı. 1476 yılında kuzeni Stefan Cel Mare (Büyük Stefan) ile birlikte Eflak’a döndü ve voyvoda ilan edildi. Aynı yıl 300 askeriyle birlikte yeniden Osmanlı ordularına yenildi. Öldürülen III. Vlad’ın kesilen başı öldürüldüğünü ispat etmek için İstanbul’a II. Mehmet’e gönderildi. II. Mehmet ibret-i alem olması için bir süre III. Vlad’ın kellesini şehirde gezdirip meydanda bekletmiştir. Vlad’ın bir vampir olduğu rivayeti Almanya, Macaristan ve Rusya’da yayıldı. Buna rağmen Romen halkı onu bir kahraman olarak görmeye devam etti.

DRAKULA VE FATİH SULTAN MEHMET!

YAPTIĞI İŞKENCELERDEN BİR KAÇI

III.Vlad, kazığa geçirdiği insanların oluşturduğu bir dairenin ortasında saray halkı ile beraber yemek yemekten büyük zevk alırdı. Özellikle de Türkleri bu işkenceyle öldürmek onun için bir tutku haline gelmişti. Eline Türk esirler geçince, ayaklarındaki derinin yüzülmesini, açığa çıkan etin üzerine tuz dökülmesini ve ızdırabın artması için keçilere yalatılmasını emrederdi. Bir gün şehirdeki bütün dilencileri çağırtarak büyük bir ziyafet verdi. Dilencileri iyice doyurduktan sonra masayı ateşe verdirip, hepsini diri diri yaktı. Bir defa da birkaç kadının göğüslerini kestirip yerlerine çocuklarının başlarını diktirmişti. Bazı kadınları da kazanlara attırıp haşlatıyor, etlerini çocuklarına yediriyordu. DRAKULA VE FATİH SULTAN MEHMET!

İnsanları doğramak, kazanlarda kaynatmak için özel yöntemler uygulamıştı. Bir gün eşek üzerinde tesadüf ettiği bir papazı eşekle birlikte kazığa geçirtti. Dil öğrenmek için Eflak’a gelen dört yüz Macar ve Erdelli genci casus oldukları gerekçesi ile diri diri yaktı. Bohemyalı altı yüz kadar tüccarı da Pazar yerinde kazığa vurdurdu. Bunların hepsini bir şenlik havasında yaptı.

Diğer tarih yazıları için tıklayın


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
61
hate
confused confused
30
confused
fail fail
7
fail
fun fun
77
fun
geeky geeky
69
geeky
love love
46
love
lol lol
53
lol
omg omg
30
omg
win win
7
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı